fbpx
 

Vitamín A

Vitamín A

Vitamín A má mnoho pojmov-retinol, retinoid, tretinoín, kyselina retinová, retinaldehyd, retin-A a všetky sľubujú mocnú mágiu v starostlivosti o pleť. Pokiaľ si vyberieme zlú formu vitamínu A môže naša pleť skôr utrpieť ako získať. Preto si rozoberieme čo to je vitamín A a ktorý je vhodný pre Vás.

Vitamín A je označenie pre celé skupiny chemicky príbuzných látok. V kozmetickom priemysle sa im všeobecne začalo hovoriť retinoidy.

V 50.rokoch IUPAC (International Union of Pure and Applied Chemistry) ktorá združuje a vydáva doporučenie pre to ako sa má určiť názov zlúčeniny vydala odporúčanie, že označenie pre čistý vitamín A by mal byť retinol.


Retinol má dva deriváty, je to jeho aldehyd s názvom retinal a následne kyselina retinová, ktorej sa hovorí Retin A alebo tretinoín.

Vitamín A skracuje cyklus kožnej bunky. Cyklus kožnej bunky je cesta kožnej bunky od bazálnej vrstvy epidermis až po najvrchnejšie vrstvy, kde kožná bunka mení svoju morfologiu aj funkciu a v rohovej vrstve sa odlupuje. Tento proces trvá zhruba mesiac-hovorí sa, že 28 dní. Retinoidy skracujú tento cyklus bunky na 14 až 21 dní. Ďalej čistia póry, upravujú ich veľkosť a vzhľad. Zjednocujú farbu a tón pleti, regulujú produkciu mazu, pigmentáciu a pomocou stimulácie produkcie kolagénu upravujú kontúry vrások a dochádza k spevneniu pleti.


 

Ak chceme začať s užívaním vitamínu A môžeme začať vo veku 25 rokov RETINOLOM.

Aby retinol účinkoval musí sa najskôr premeniť oxidáciou na retinal (retinaldehyd) a následne na najsilnejšiu formu kyselinu retinovú. Retinol je to tým pádom slabšia forma, ale šetrnejšia, vhodná na citlivú a mladšiu pleť. Má menej vedľajších účinkov ako je iritácia kože alebo vysušovanie.Výsledky sa dostavia neskôr, ale pleť sa nepodráždi. Prípravok nanášame vždy na noc, dva dni pauza a opäť na tretí deň nanášame retinol. Po dvoch týždňoch užívania môžeme prípravok nanášať už obdeň a nakoniec po mesiaci používania každý deň. Pleť si takto na retinol navykne a môžeme ho používať niekoľko rokov až prejdeme na silnejšiu koncentráciu RETINAL (retinaldehyd)

 

Retinal je vhodný po 30 roku, vyžaduje len jeden metabolický krok pre premenu na kyselinu retinovú a jeho účinky sú teda silnejšie a výsledky sa dostavujú rýchlejšie.

 

Kyselina retinová (tretinoín) je najsilnejšia forma, ktorá priamo ovplyvňuje cyklus kožných buniek. Je to liečivo viazané na lekársky predpis. Má indikácie najmä v rámci kožných ochorení. Je vhodný pre adultný, zrelý a starší typ pleti, ktorá je menej citlivá na vonkajšie podnety. Je pri nej vyššie riziko vedľajších účinkov ako začervenanie, iritácia a vysušenie kože. Tretinoín bráni rozkladu kolagénu a zvyšuje jeho tvorbu. Ďalej zasahuje do procesov tvorby melanínu a potláča pigmentácie.

Čo sa týka retinyl palmitátu je to ester a vzniká kombináciou retinolu a kyseliny palmitovej. Je najslabší, riziko iritácie takmer nulové, anti-age alebo liečivý efekt proti akné nízky.

 

Vitamín A

||

\/

Retinoidy

||

\/

Retinyl ester (retinyl palmitát) -> Retinol->Retinaldehyd (retinal) ->Kyselina retinová

Režimové opatrenia pri používaní retinoidov:

  • začínať s postupným nanášaním prípravku a koncentrácie (naniesť, dva dni pauza, po dvoch týždňoch obdeň a po mesiaci každý deň)
  • pleť musí byť vyčistená a vysušená
  • zaradiť do kozmetickej rutiny aj hydratačné zložky (kyselina hyaluronová, urea, skvalén, ceramidy..)
  • používať na noc kedy sa kožné bunky najlepšie regenerujú
  • ráno po aplikácii naniesť krém s SPF

 

Retinoidy sú jednoznačne jedny z najúčinnejších molekúl proti starnutiu a je o ne veľký záujem. Preto kozmetické firmy prichádzajú s novými molekulami a formami balenia retinoidov. Rovnako ako pri všetkých produktoch starostlivosti o pleť aj retinoidy si vyžadujú trpezlivosť, no udržujú našu pleť vo výbornej kondícii a prinášajú mnoho benefitov.

Prajem Vám krásnu a žiarivú pleť 🙂